بررسی تغییرات ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10

بررسی تغییرات ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10

در این مقاله قصد داریم که از دیجی تیپ تاپ به بررسی تغییرات ویندوز 11 بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.
ویندوز 11 فاش شد و متعاقباً در اوایل این ماه رونمایی شد. مایکروسافت برخی از ویژگی های کلیدی خود ، از جمله تعمیرات اساسی UI ، ویژگی های جدید QoL و موارد دیگر را به نمایش گذاشت.
تعداد زیادی از زیرپوش نیز تغییر کرده است که مایکروسافت هنوز افشا نکرده است. انتظار می رود سیستم عامل نسل بعدی در اواخر سال جاری به طور رسمی راه اندازی شود ، اما می توانید با ثبت نام در برنامه Windows Insider ، یک توسعه دهنده اولیه را نصب کنید. توجه داشته باشید که نسخه مورد بحث ویندوز 11 ، همانطور که از نامش مشخص است ، یک نسخه اولیه است ، بنابراین ما توصیه نمی کنیم که آن را روی درایور روزانه خود نصب کنید.
بسیاری از برنامه ها/ بازی های فعلی ممکن است آنطور که باید کار نکنند ، و اگر بازگرداندن موفقیت آمیز نباشد ، مجبورید یک نصب ویندوز 10 را تمیز انجام دهید. بیایید نگاهی به برخی از ویژگی های جدید ویندوز 11 و نحوه ظاهر آنها در کنار ویندوز 10 بیندازیم.
بر اساس نسخه لو رفته ویندوز 11، شایان ذکر است که بگوییم تنها با به روز رسانی رابط کاربری رو به رو هستیم و این بدین معناست که زیر ساخت های اصلی نسبت به ویندوز 10 تغییرات چندانی نکرده است. روی هم رفته به نظر می‌رسد که شرکت مایکروسافت تعداد بسیاری از المان‌های ظاهری ویندوز ۱۰X را بر روی ویندوز ۱۱ مورد استفاده قرار داده است.

با این وجود که ممکن است تا زمان معرفی و عرضه ویندوز 11 به بازار از جانب شرکت مایکروسافت،تعدادی از این ویژگی ها و امکانات مورد تغییر قرار بگیرند، اما ممکن است با توجه به همین نسخه‌ی لو رفته، در ادامه ماجرا به تغییرات بیشتری از جانب ویندوز 11 نسبت به ویندوز 10 بپردازیم.

تغییرات رابط کاربر windows 11 در مقابل windows 10

با راه اندازی ویندوز 11 ، بلافاصله متوجه می شوید که طرح دسکتاپ کمی تغییر کرده است. مهمترین تغییر این است که قطعاً الهام گرفته از macOS منوی شروع نمادین به مرکز صفحه نیست. همچنین برنامه های اخیراً استفاده شده خود را در کنار نماد Windows مشاهده خواهید کرد. بسیاری از آیکون های ضروری مانند My Computer ، Recycle Bin و Control Panel که دارای UI هستند نیز دوباره طراحی شده اند. به طور مشابه ، مرکز اقدام نیز یک لایه رنگ جدید دریافت می کند ، اما ما در مورد آن کمی صحبت خواهیم کرد. ویندوز 11 همچنین کاغذ دیواری دسکتاپ را با سایر دستگاه های مرتبط با همان حساب مایکروسافت همگام سازی می کند ، که این یک ویژگی خوب است.

تغییرات منوی استارت

یکی از مهم ترین و قابل توجه ترین تغییرات ویندوز 11 را منوی استارت آن به خود گرفته است. در سری نسخه های قبلی وینندوزآیکون های مربوط به این منو در سمت چپ منوی تسک بار قرار داشتند ولی هم اکنون مانند ویندوز ۱۰X به بخش میانی  راه پیدا کرده است. همچنین به جای آیکون زاویه‌دار موجود در ویندوز ۱۰،هم اکنون در نسخه‌ی جدید ویندوز آیکون موردنظر کاملا متقارن است.

یکی دیگر از تغییرات  چشم گیر هم مربوط به خود این منو است. در ویندوز ۱۰ قابلیت Live Tiles به توسعه‌دهندگان این اجازه را می داد که اطلاعات مختلفی را در این محیط به‌صورت پویا به نمایش بگزارند. اما هم اکنون دیگر خبری از این ویژگی نیست و صرفا می‌توانیم آیکون‌های کوچک و ثابتی را مشاهده کنیم. در پایین این منو هم شاهد قسمت recommended یا همان پیشنهاد شده هستیم که به‌صورت پیش فرض به عنوان میان‌ بُر برای فایل‌ها و برنامه‌های اخیرا استفاده شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

بهبود امکانات قابلیت Snap

 

یکی از فوق العاده ترین خصوصیت های ویندوز ۱۰ خضوصیت Snap Assist برای تقسیم کردن و مدیریت پنجره‌ ها است که با انجام دادن این کار صفحه‌نمایش به دو نیمه یا چهار بخش تقسیم می شود و کمک می‌کند تا کاربر بتواند در یک لحظه، با چندین اپلیکیشن به صورت هم‌زمان کار کند. هم اکنون در ویندوز ۱۱ شرکت مایکروسافت امکانات مربوط به این مشخصه را توسعه داده است. در ویندوز ۱۱ با قرار دادن نشانی ماوس بر روی آیکون مربوط به بزرگ کردن پنجره، چندین گزینه‌ی مختلف را برای چینش پنجره‌ها مشاهده می‌کنید.

 

ساده‌تر شدن تسک‌بار

در ویندوز ۱۰ در حالت پیش‌فرض بخش جستجو یا همان search فضای قابل توجهی از فضای تسک‌بار را اشغال کرده است اما در ویندوز 11 تمام آیکون‌ها در بخش مرکزی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند و فضای اشغال شده توسط آن‌ها هم تفاوتی با یکدیگر ندارد. به همین خاطر حتی در حالت پیش‌فرض هم کاربران در تسک‌بار به فضای بیشتری دسترسی دارند.

حذف کورتانا از تسک‌بار

به صورت پیش‌فرض تسک‌بار ویندوز ۱۰ حاوی آیکون کورتانا است که می‌توانید برای انجام کارهای مختلف از آن‌ها استفاده کنید. اما با ساده شدن بخش جستجو در ویندوز 11، شرکت مایکروسافت آیکون مربوط به این دستیار هوشمند را ازمنوی تسک‌بار حذف کرده است ولی همچنان می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. در کل اگر چه این دستیار هوشمند در طی سال‌های گذشته بهبود پیدا کرده بود، ولی همچنان نسبت به نمونه‌های رقیب حرف زیادی برای گفتن ندارد.

 ویجت‌ها

اگرچه در منوی تسک‌بار ویندوز ۱۱ اثری از آیکون کورتانا قابل مشاهده نیست، اما در عوض یک عضو جدید به نام «ویجت‌ها» (Widgets) به این بخش اضافه شده است. هنوز معلوم نیست که شرکت مایکروسافت چه برنامه‌هایی برای این بخش جدید دارد اما فعلا با کلیک بر روی آن شاهد منوی جدید حاوی بخش‌هایی مانند اخبار، وضعیت سهام و آب‌وهوا هستیم که مدتی قبل همراه با آپدیت جدید ویندوز ۱۰ به آن اضافه شده است. به نظر می‌رسد این منو به‌عنوان منبعی برای گجت‌های مختلف ویندوز انجام وظیفه خواهد کرد. در هر صورت باید منتظر بمانیم تا ببینیم شرکت مایکروسافت چه رویکردی در قبال آن اتخاذ می‌کند.

به دلایلی ، مایکروسافت تصمیم گرفت که افزودن ابزارک به سیستم عامل دسکتاپ یک ایده جدید است. این ویژگی از سال گذشته برای همیشه در تلفن های هوشمند Android و دستگاه های iOS وجود داشته است. ویجت ها اساساً به شما اجازه می دهند از آب و هوا ، عکس های خود ، برخی از آمار ورزش و سایر موارد دلخواه خود دیدن کنید. حتی یک بخش خبری اختصاصی وجود دارد که سعی می کند از Google Discover تقلید کند. با این وجود ، زمانی که عجله دارید ، می توانید عناوین را مرور کنید. تعامل با هر ویجت یک برگه جدید در مرورگر پیش فرض سیستم عامل باز می کند.

آیکون‌های جدید و دیگر تغییرات رابط کاربری

یکی از دیگر تغییرات ظاهری کوچک می‌توانیم به گرد شدن لبه‌های پنجره‌ها و همچنین آیکون‌های جدید اشاره کنیم. احتمالا کمتر کاربری متوجه گرد شدن لبه‌های پنجره‌ها می‌شود اما آیکون‌های جدید توجه زیادی را جلب می‌کنند. در ضمن باید به تصاویر پس‌زمینه‌ی جدید هم اشاره کنیم که جذابیت بصری این سیستم‌عامل را افزایش می‌دهند.

مدیر فایل

ویندوز 11 همچنین مدیریت فایل را به طور کامل تغییر می دهد. دکمه های “File” ، “Home” ، “Share” و “View” در ویندوز 10 رفته اند و با اقدامات متداول مانند برش ، کپی ، چسباندن و حذف جایگزین می شوند. همچنین می توانید نحوه آرایش فایل ها و اندازه آیکون را مستقیماً از داخل برنامه مدیریت فایل سفارشی کنید. به غیر از این ، تغییرات بیشتر جنبه زیبایی دارد.

گزینه های جدید راست کلیک

 

 

یکی از ظریف ترین تغییرات ویندوز 11 شامل ظاهر منوی کلیک راست است. اعلانی که نشان داده می شود کمی بزرگتر شده و از برخی گزینه های کلیدی که ما آنها را بدیهی دانسته ایم ، مانند “مرتب سازی بر اساس” و “بازخوانی” ، عاری است. با کلیک بر روی “مشاهده بیشتر” شما را به نسخه ای آشنا تر از رابط راست کلیک می برد.

مرکز اقدام

همانطور که قبلاً ذکر شد ، ویندوز 11 مرکز عمل را از ابتدا دوباره تصور می کند. کاشی های مربع شکل برای بلوتوث ، وای فای و غیره ، در حال حاضر حس کمتری به آنها می دهند. علاوه بر این ، مرکز عملکرد کل نیمه راست صفحه را اشغال نمی کند ، که خوب است. برخی از گزینه های کمتر مورد استفاده ، مانند VPN ، Night Light ، Connect و Project ، به طور کامل حذف شده اند ، اما افزودن مجدد آنها بسیار آسان است. در نهایت ، شما همچنین می توانید روشنایی صفحه نمایش و میزان بلندگوی خود را از مرکز اقدام ویندوز 11 کنترل کنید.

برنامه تنظیمات

درست مانند منوی استارت ، برنامه تنظیمات در ویندوز 11 نیز از طراحی کامل برخوردار است. همه چیز در یک ستون مرتب در سمت چپ صفحه ذکر شده است. با کلیک روی هر دکمه گزینه های اضافی مربوط به آن موضوع در اختیار شما قرار می گیرد. به عنوان مثال ، من روی دکمه “نمایش” در قسمت “System” کلیک کردم و اطلاعات مربوط به صفحه نمایش مانند روشنایی صفحه ، وضوح تصویر ، مقیاس صفحه نمایش و غیره در اختیار من قرار گرفت.

فروشگاه مایکروسافت

در نهایت ، فروشگاه رسمی مایکروسافت نیز یک لایه رنگ جدید دریافت می کند. مانند سایر تغییرات رابط کاربری ویندوز 11 ، Microsoft Store جدید همه چیز را از بالا به چپ فشار داده است. دکمه های “بهره وری و معاملات” از ویندوز 10 به طور کلی حذف شده است. برگه “Gaming” به شما امکان می دهد به کل کتابخانه Xbox Game Pass دسترسی داشته باشید ، به شرط اینکه لایسنس یا اشتراک را آن داشته باشید.

ویژگی های جدید ویندوز 11

دسکتاپ های مجازی

رومیزی مجازی یکی دیگر از ویژگی های شرکت مایکروسافت است که از طرف شرکت اپل در راهرو وام گرفته است. ویندوز 11 به شما امکان می دهد تا از ابتدا دسکتاپ های سفارشی ایجاد کنید. جابجایی بین آنها نیز بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلیدهای “Win” و “Tab” را با هم فشار دهید ، پس از آن گزینه ای برای ایجاد یک دسکتاپ جدید به شما نشان داده می شود. جابجایی بین آنها شامل ترکیب دکمه های مشابه است. در لپ تاپ ، همچنین می توانید چهار انگشت خود را به چپ یا راست بکشید تا بین دسکتاپ جابجا شوید. در تعجب هستیم که شرکت مایکروسافت این ایده و نوآوری جدید را از کجا الهام گرفته است…

بستن ویندوز(snapping windows)

این بدون شک یکی از بهترین ارتقاء هایی است که ویندوز 11 ارائه می دهد. در حال حاضر می توان برنامه های فردی را در چهار جهت مختلف ترتیب داد. ویندوز 10 در بستن پنجره ها با هم چندان خوب نبود ، که تا حدودی کنایه آمیز است. کاربران با مانیتورهای با وضوح بالا و فوق عریض بسیار راحت تر می توانند برنامه های خود را به گونه ای ترتیب دهند که امکان انجام چند وظیفه یکپارچه را فراهم کند. برای شروع ، بر روی دکمه “حداکثر کردن” در هر پنجره حرکت دهید. سپس چهار جهت احتمالی به شما ارائه می شود که می توانید پنجره های خود را در آنها مرتب کنید ، که شامل دو پنجره در کنار هم ، یک پنجره که نیمی از صفحه را اشغال می کند و دو پنجره دیگر نیمه های باقی مانده را اشغال می کند و چهار پنجره به طور مساوی کل صفحه علاوه بر این ، پنجره هایی که در چنین جهت گیری تنظیم شده اند ، به عنوان گروه در نوار وظیفه نشان داده می شوند.

عدم تغییر در اپلیکیشن‌ها

بر اساس تحقیقات انجام شده، این نسخه به غیر از تغییرات ظاهری تفاوت خاص دیگری نسبت به ویندوز ۱۰ ندارد. این یعنی محدودیت خاصی برای برنامه‌های ۳۲ بیتی اعمال نشده و برخلاف انتظارات محیط مایکروسافت استور هم مانند سابق است. در هر صورت همانطور که گفتیم، ویندوز ۱۱ در اصل یک بروزرسانی برای تغییر ظاهر ویندوز ۱۰ است و به همینن دلیل به غیر از تغییرات ظاهری نباید انتظار ارائه‌ی دیگر ویژگی‌های جدید را داشته باشیم.

از همراهی شما با دیجی تیپ تاپ در بررسی این مقاله سپاس‌گذاریم.

گروه طراحی فایاتک
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *