مکینتاش جدید M1

چرا مکینتاش های جدید M1 اپل Face ID ندارند

چرا مکینتاش جدید M1 اپل Face ID ندارند
چرا مکینتاش های جدید M1 اپل Face ID ندارند

چرا مکینتاش های جدید M1 اپل Face ID ندارند. رایانه های جدید اپل با حاشیه ها کوچک ، عدم وجود شبکه تلفن همراه ، صفحه نمایش لمسی و در نهایت عدم وجود Face ID ، معرفی شدند. با این حال دلیل خوبی برای این تصمیم اپل وجود دارد.

MacBook Air ، 13 MacBook Pro و Mac mini دارای معماری مشترک مبتنی بر تراشه M1 سفارشی شده توسط اپل هستند. اما به سختی می توانید تفاوت آنها را براساس ظاهراً یکسان با نسخه های قبلی خود که مبتنی بر Intel هستند ، احساس کنید. در آخرین رویداد اپل ، این شرکت نمودارهای Bezos و آمار و ارقام آن را با افتخار و خوشحالی به اشتراک انظار گذاشت. در نهایت موجب رضایت کاربران خود شد.

*

اپل در اینجا تغییرات داخلی بزرگی ایجاد کرده است ، از جمله logic board و سیستم کاملاً یکپارچه روی تراشه (SoC) که بیشتر اجزای گسسته را در این Mac های جدید جایگزین می کند. همچنین ارائه تغییرات بیرونی اساسی تر به همراه آن که بسیار قابل توجه بوده است.

این واقعیت که اپل تغییرات زیادی ایجاد نکرده بیانگر روشی است که اپل می خواهد شما اصول و ریشه  این رایانه ها را درک کنید. ممکن است سخت افزار جدیدتری داشته باشند ، اما Mac های جدید هنوز هم Mac های قدیمی هستند. طراحی ، صفحه کلید ، حتی سیستم عامل macOS (با وجود محدودیت در تغییر UI در Big Sur) همه برای کسانی که از Mac استفاده کرده اند ، آشنا هستند. هیچ نوآوری جدیدی وجود ندارد ، هیچ بستری برای ورود به سیستم Face ID وجود ندارد – حتی یک صفحه لمسی.

*

تا زمانی که اپل دستگاه فیبر را به حداکثر میزان پردازش رسانده باشد ، این مکینتاشهای M1 عملکردی شگفت انگیز و قابل توجهی خواهند داشت به طوری که سری M1 که سریعتر از 98 درصد تراشه های لپ تاپ هایی است که در سال گذشته فروخته شده اند.

M1 اولین تراشه رایانه ای اپل است که با استفاده از فناوری 5 نانومتری ساخته شده و شامل 16 میلیارد ترانزیستور است. عملکردهای برجسته با دو برابر عمر باتری بیشتر نسبت به Mac های قبلی دارند.
M1 اولین تراشه رایانه ای اپل است که با استفاده از فناوری 5 نانومتری ساخته شده و شامل 16 میلیارد ترانزیستور است. عملکردهای برجسته با دو برابر عمر باتری بیشتر نسبت به Mac های قبلی دارند.

در کنار پردازنده قدرتمند ، افزایش چشمگیر در طول عمر باتری (تا 20 ساعت در MacBook Pro) مکینتاش جدید به ویرایشگران ویدئو اجازه می دهد تا ویدیو های K4 یا حتی K8  را  با خیال راحت و بدون هیچ تاخیر ویرایش کنند. بنابراین تعجب آور نیست که اپل باور دارد که M1 تجربه Mac را دگرگون خواهد ساخت.

*

یک M1 Mac را در کنار مدل قبلی خود قرار دهید و خواهید دید که دو رایانه بسیار شبیه بهم هستند. به طور کلی برای MacBook ها ، اپل لپ تاپ های کاملاً جدیدی را به خود اختصاص می دهد که در ظاهر عجیب و متفاوت به نظر می رسند. حاشیه ها در مقایسه با معادل های زیبا در رایانه های رقیب بسیار بزرگ هستند. با وجود اینکه macOS Big Sur برای بسیاری سخت پسند می باشد  ، هیچ گزینه ای برای تلفن همراه وجود ندارد – و نه صفحه های لمسی. Face ID به طور ناامیدکننده ای غایب است و شما را مجبور می کند به جای آن با یک سری اعداد احراز هویت کنید.

به همین دلیل ، اپل با استدلال هایی اعتقاد دارد که طرح های قدیمی بهترین گزینه هستند ، لجبازی می کند. اپل به خاطر عدم نوآوری در اکثر محصولات خود به ویژه آیفون و مک ، با اعتراضات و نا امیدی بسیاری از کاربران خود مواجه است. اما پاسخ چرایی وقوع این اتفاق بسیار ساده است: اپل دوست دارد همه چیز را در اختیار و کنترل خود نگه دارد.

MacBooks جدید با حاشیه های کوچک ، بدون گزینه تلفن همراه و صفحه نمایش لمسی و Face ID است.
MacBooks جدید با حاشیه های کوچک ، بدون گزینه تلفن همراه و صفحه نمایش لمسی و Face ID است.
*

تحت کنترل بودن به معنا نیست که ریسک نمی کنید – اما به این معنی است که اهمیت می دهید. انتقال تراشه معماری یکی از بزرگترین ریسک هایی است که می توانید در یک سیستم محاسباتی بپذیرید – بسیاری از موارد اشتباه ممکن است روی دهد. در چنین شرایطی ، یک رویکرد منطقی این است که به آرامی حرکت کنید و نظم چیزها را بهم نزنید . از این رو این مکینتاشها از اجزای آزمایش شده ای که اپل می داند کار می کنند ، استفاده می کنند و به این شرکت اجازه می دهند بیشتر تلاش خود را برای تمرکز بر معماری جدید انجام دهد.

همه اینها نباید شوکه کننده باشد. اگر از واقیع مهم Apple بی اطلاع هستید ، طی 20 سال گذشته به آن توجه نکرده اید. اپل بندرت درباره کمبود آی پد هایی را که از وسط نصف می شوند ، آیفون هایی با نمایشگرهای متعدد را که می توانند به شکل T پیکربندی شوند ، یا مک هایی را که به تبلت تبدیل می شوند ، در عین حال که مراقب عواقب اجتناب نا پذیر هستند ، توضیح می دهد. فقط گاهی اوقات محصولات اپل شبیه زمین بازی طراحی شده اند – به ویژه iPod nano.

*

این بدان معنا نیست که Mac های M1 – حتی برای مدت طولانی – ثابت و بدون تغییر می مانند. این مرحله یک مرحله در انتقال دو ساله است و با محصولات مصرفی آغاز می شود. علی رغم ادعاهای شگفت آور اپل در مورد قدرت گسترده این واحدها ، به یاد داشته باشید که اینها کندترین مکینتاش M1 هستند که این شرکت تاکنون عرضه کرده است. برای شروع این سفر ، اپل آنچه را که مفید واقع شد انجام داد و معنی دارترین تغییرات ممکن را انجام داد. اما به زودی ، Mac های نسل بعدی معرفی خواهند شد.

مکینتاش جدید M1
مکینتاش جدید M1

تا آن زمان ، M1 در جایگاه خود قرار گرفته و اپل نظر خود را برای اصلاح طرح های MacBook Pro ، iMac و Mac Pro معطوف خواهد کرد. Face ID همراه با بسیاری از ویژگی های خاص دیگر وارد خواهد شد. در جای دیگر ، اپل ممکن است به نمایشگرهای طراحی شده توسط خود در لپ تاپ ها و iMac تمرکز کند. از این گذشته ، از طریق در اختیار داشتن سخت افزار و نرم افزار – و اکنون تراشه هایی که مکینتاش را تغذیه می کنند – اپل می تواند ادغام عمومی را مانند دیگر تولیدکنندگان رایانه انجام دهد.

کنترل بیشتر بر روی اجزا ، اعتماد به اشخاص ثالث را کاهش داده و ریسک خطا رو به شدت پایین آورده است. در وهله اول ، به یاد بیاورید که چگونه اعتماد اپل به PowerPC منجر به بن بست شد در جایی که لپ تاپ های جدید قابل استفاده نبودند.

*

اقدامات بدبینانه تری وجود دارد که مردم در مورد تصمیمات فعلی اپل به طور متناوب نتیجه گیری می کنند: اپل دو هدف دارد ، ابتدا Mac های قدیمی را با تراشه های جدید را به بازار عرضه می کند  سپس Mac های کاملاً جدیدی را طراحی خواهد کرد. در نهایت درک ناامیدی افرادی که سالها برای مک بوک را سرزنش کرده اند تا حداقل به Face ID و قابلیت های تلفن مجهز شود ، آسان است.

همانطور که گفته شد اولین Mac های نسل بعدی اپل فاقد Face ID و سایر موارد هستند ، زیرا اپل قادر به افزودن آنها نیست. آنها فاقد این موارد هستند زیرا این شرکت می داند که چگونه با احتیاط اولویت ها را در کنار هم قرار دهد. بنابراین ، به هیچ وجه اتهاماتی را که اپل جسور نیست ذکر نکنید. چراکه جسارت از طریق تصمیم گیری دقیق در زمان مناسب حاصل می شود. استدلال اینکه شما باید همه چیز را به یک باره به هم بزنید ، جسارت را به جای بی پروایی اشتباه می گیرید (مثل Samsung Galaxy Fold) و این اصلا با ذات اپل خوانایی ندارد.

*

هدف این است که اپل در حال تغییر به تراشه Arm است و هنوز هم می خواهد که همه به عنوان Mac فکر کنند. اینها هنوز هم MacBooks و Mac mini هستند ، نه یک iPad با صفحه کلید یا بدون نمایشگر.

مکینتاش جدید M1
مکینتاش جدید M1

به جای یک طراحی جدید انقلابی ، اپل تغییراتی (حداقل برای شروع) در زمینه بهبود عملکرد و دوام باتری است ، ایجاد می کند – دو زمینه ای که می تواند تأثیر زیادی بر تجربه روزمره با رایانه بگذارد.

به بیان ساده ، بزرگترین مسئله محصول فعلی MacBooks این نبود که طراحی آلومینیوم به اندازه کافی براق نبوده است. تقریباً دلگرم کننده است که ببینیم اپل قبل از شروع دوباره تکرار روی جلوه دادن ظاهر آنها ، روی ایجاد ترکیب جدید به خوبی تمرکز کرده است.

*

اپل نیز با فروش 9 میلیارد دلاری رایانه های خود (که حتی با آگاهی از این واقعیت که اپل در آستانه عرضه اولین مدل های مبتنی بر Arm خود قرار دارد) بهترین فروش سه ماهه خود را برای Mac به پایان می رساند. اپل نیازی به معرفی طرح های جدید به خاطر جدید و نوآور بودن ندارد.  در حال حاضر ، به نظر می رسد که هم اپل و هم مشتریان از طراحی های فعلی Mac بسیار راضی هستند.

علاوه بر این ، احتمالاً در آینده ، تغییراتی بزرگتر در ویژگی های Mac به وجود خواهد آمد. اپل در برخی از جنبه های طراحی مدرن لپ تاپ ، مانند حاشیه های کوچکتر صفحه نمایش ، فاکتورهای شکل انعطاف پذیر و صفحه لمسی ، عقب است. (نوار لمسی مطمئناً به حساب نمی آید.) طراحی 13 اینچی فعلی که اپل در MacBook Pro و MacBook Air استفاده کرده قدیمی است. و در حال حاضر شایعاتی درباره صفحه نمایش های بزرگتر ، فناوری های جدید Mini-LED و موارد دیگر وجود دارد.

مکینتاش جدید M1

این چرخه در واقع شبیه آخرین تغییر عمده معماری اپل است. زمانی که اپل در سال 2006 از تراشه های PowerPC به اینتل روی آورد ، اولین لپ تاپ ها و دسکتاپ های منتشر شده با تراشه های جدید تقریباً مشابه آنچه در گذشته وجود داشت ، بودند. به زودی مدل های جدید تری که از قابلیت های جدید تراشه های اینتل بهره مند شدند ، عرضه شدند: iMac آلومینیومی در سال 2007 ، MacBook Pro تک بدنه و MacBook Air فوق العاده نازک در سال 2008 ، Mac mini ضعیف در سال 2010.

*

اما زمان لازم بود تا به جایی برسد که آماده انتشار آن Mac های از نو طراحی شده باشد. وقت آن است که توسعه دهندگان بفهمند که چگونه تغییرات نرم افزاری جدید را برای معماری جدید کنترل می کنند. همچنین وقت آن است که بقیه اعتماد به نفس خود را در تراشه های جدید جلب کنیم ، با این تضمین که برنامه های مورد نیاز ما آماده شده و کامپیوترهای جدید ما به خوبی کار خواهند کرد.

با ثابت نگه داشتن طراحی ، اپل می تواند با آرامش بیشتری به تراشه های جدید M1 دسترسی پیدا کند و این مدل ها ، ارتباطی بین مکینتاش اینتل و آنچه اپل در آینده انتظار دارد ، ایجاد می کند. همچنین محدودیت های زیادی در مورد تراشه های جدید سیلیکون اپل وجود دارد که به نظر می رسد اپل هنوز روی آنها کار می کند ، مانند پشتیبانی از بیش از 16 گیگابایت رم یا GPU های گسسته و خارجی ، که احتمالاً شرکت باید آنها را حل کند قبل از اینکه با طراحی های جدید شروع به کار کند.

قطعاً خیلی زود است که بگوییم Mac های نسل بعدی چه شکلی هستند. اما اگر اپل بتواند وعده های عملکرد و قدرت را که قبلاً با آن شروع شده است عملی کند – و به صراحت ، این چیزی است که در این مرحله بسیار اهمیت دارد – پس به نظر می رسد آینده سخت افزار سیلیکون اپل بسیار روشن خواهد بود.

 

  • گروه طراحی فایاتک
  • دی 18, 1399
  • 334 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0
بستن
مقایسه
X