منوی سایت
فروشگاه اینترنتی دیجی تیپ تاپ
همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه
تیم تولید محتوا 20/11/10

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه

همانطور که اطلاع دارید گوشی های همراه با پیشرفت تکنولوژی روز افزون بشریت دیگر تنها کاربرد ارتباطات بین انسانها را ندارد و وظیفه های بیشتری را بر عهده دارد. به غیر از این موضوع زندگی کاری و شخصی اکثر کاربران به تلفن های همراه هوشمند گره خورده و بستگی دارد؛ از طرفی در دنیای پر زرق و برق گوشی های هوشمند هر چه ظرافت بیشتر باشد، آسیب پذیری اون هم بیشتر میشه و به همین دلیل بیشترین تعمیراتی که ما با اون ها مواجه می شیم، مربوط به تعمیر تاچ و ال سی دی های شکسته و ترک خورده است. امروز در دیجی تیپ تاپ همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه را با هم بررسی خواهیم کرد.

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه
شاید شما هم این حس بد رو تجربه کرده باشید که پس از افتادن گوشی همراهتان به زمین و شکستن صفحه آن، فکر های مختلفی به سراغتان بیاید، فکرایی مثل اینکه گوشی‌ تون بیمه نداشت و از طرفی نمی‌ تونید دوباره برای خرید گوشی، خرج کنید.

در این زمان هم که شما شاید اکثر کار های خودتون رو با گوشی همراهتون انجام می‌دید ممکن است دچار سردرگمی شدیدی بشید.
اولین چیزی که برای شکستن یا ترک خوردن صفحه گوشی شما نیازه که بدونید، این هست که نیاز به تعویض کدام قطعه از ال سی دی یا تاچ گوشی خودتون دارید؟ به همین منظور هم نیاز دارید که بدونید ساختار ال سی دی نمایشگر گوشیتون چگونه هستش.

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه

از لحاظ ساختار صفحه نمایشگر گوشی از چهار قطعه تشکیل شده؛ شیشه یا گلس جلویی، تاچ اسکرین گوشی، ال سی دی، صفحه نور پس زمینه و قاب تاچ اسکرین که البته تفاوت تاچ و ال سی دی موضوعی هست که همواره ذهن کاربران رو به خودش مشغول کرده به همین دلیل بد نیست بدونید ال سی دی (مخفف عبارت  Liquid Crystal Display   به معنای صفحه نمایش کریستال مایع) صفحه ساخته شده از کریستال مایع ست که رنگ های متفاوتی رو نسبت به AMOLED تولید میکنه.

تاچ

در طرف دیگه صفحه تاچ یا لمسی وجود داره که سیگنال لمس ها رو می خونه و اون هارو به واحد پردازشگر منتقل می کنه، همچنین می تونه با دو نوع تکنولوژی تاچ‌ های مقاومتی (طراحی بر اساس تغییرات مقاومت نقطه فشار) و صفحه لمسی خازنی عرضه بشه؛ به بیان ساده تر تاچ اسکرین، لایه شفاف و بسیار نازکی ست که بین ال سی دی و شیشه یا گلس جلوی گوشی قرار می گیره و به عملیات کلیک کردن، زوم کردن و انتخاب کردن روی گوشی پاسخ میده.

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه

علاوه بر این موضوع در توضیح تفاوت تاچ و ال سی دی باید به انواع اون ها هم بپردازیم، تاچ و ال سی دی های موجود در بازار از نظر درجه بندی به دو دسته تقسیم میشن:

تاچ و ال سی دی درجه ۲

این تاچ و ال سی دی ها به نام های کپی، فیک‌ های کپی و فرعی معروف هستن از نظر کیفیت تاچ و کیفیت ال سی دی هم بسیار ضعیف بوده و در بعضی از موارد کمتر از ۳ ماه کارایی خود رو از دست میدن.

همه چیز در مورد تاچ و LCD های گوشی همراه

تاچ و ال سی دی درجه ۱

این تاچ و ال سی دی ها به نام های اصلی (اورجینال) معروف و شناخته میشن که در بازار چندین نوع از همین تاچ و ال سی دی وجود داره:
۱- تاچ و ال سی دی نوع a این نوع تاچ و ال سی دی ۱۰۰ درصد اصلی بوده و همانند تاچ و ال سی دی قبلی خود گوشی هست
۲- تاچ و ال سی دی نوع  تاچ و ال سی دی از چندین لایه تشکیل شده که گلس همان لایه اولیه ست و شما اون رو با انگشت لمس می کنید و اگر این لایه بشکنه  یا صدمه ببینه در صورتی که تاچ و ال سی دی سالم باشه لایه دوم اون ها قابل تعویض هست
۳- تاچ و ال سی دی نوع aaa این نوع تاچ و ال سی دی در زمان ساخت در زیر دستگاه می شکنه و یا بعد از ساخت تاچ و ال سی دی ای سی ال سی دی جواب نداده و از نظر شرکت سازنده معیوب شناخته میشه
۴- تاچ و ال سی دی نوع aaaa این نوع تاچ و ال سی دی در زمان ساخت زیر دستگاه، فلت تاچ و ال سی دی پاره یا معیوب میشه و از نظر شرکت سازنده غیر قابل استفاده ست
۵- تاچ و ال سی دی نوع  aaaaaاین نوع تاچ و ال سی دی همانند نوع aaa بوده و تفاوت چندانی نداره.

اما نکته آخر این که تفاوت قیمت ها در بازار به علت چندین مدل و چندین نوع بودن تاچ و ال سی دی ست.

دیدگاه ها

منوی سایت