نظرسنجی هفتگی: ۹۰ هرتز یا ۱۲۰ هرتز؟

در پایان هفته ی گذشته نظرسنجی جدیدی بین کاربران صورت گرفت که در این مقاله به شرح آن می پردازیم. این نظرسنجی به مسئله ی نرخ بروزرسانی تصاویر اشاره داشت. در این نظر سنجی دو نرخ ۱۲۰ هرتزی و ۹۰ هرتزی مورد مقایسه قرار گرفت.

بر طبق نظرات متوجه شدیم که از هر سه کاربر، یک کاربر نرخ برورسانی ۶۰ هرتزی را می پسندد که البته کاملا معقول است چرا که زمانی که نرخ برورسانی پایین است، ماندگاری باتری بیشتر خواهد شد. اما اکثریت افرادی که در هفته ی گذشته به این نظر سنجی پاسخ دادند در پی یافتن گوشی با کیفیت بالا و وضوح عالی بودند. تقریبا نصف کاربران معتقد هستند که گوشی های پرچمدار باید حتما از نرخ ۹۰ هرتزی پشتیبانی کنند که البته نصف دیگر به ۹۰ هرتز راضی نبودند و معتقدند که نرخ ۹۰ هرتزی برای گوشی های پرچمدار کم است و پرچمداران باید از ۱۲۰ هرتزی پشتیبانی کنند. به عنوان مثال گوشی شیائومی ردمی K30 با نرخ بروزرسانی ۶۰ هرتزی ۱۱۴ ساعت و با نرخ بروزرسان ۹۰ هرتزی ۱۰۱ ساعت توانایی فعالیت دارد و باتری این گوشی در هر دو حالت ۴۵۰۰ میلی آمپرساعتی است.

آن مطلبی که ما در پی رویداد نظر سنجی با آن مواجه شدیم اختلاف قیمت ها در نرخ بروزرسانی های متفاوت است. در بررسی کلی متوجه شدیم که گوشی هایی با نرخ بروزرسانی ۱۲۰ گران نیستند. تاکنون اخبار و شایعات زیادی در مورد تلفن های جدید سال ۲۰۲۰ منتشر شده است که در تمامی آن ها گوشی هایی با نرخ بروزرسانی ۹۰ و ۱۲۰ هرتزی یافت می شود و این امر کاملا به موقع است چرا که کاربران به صورت جدی تقاضای گوشی هایی با وضوح بالا را می دهند. با توجه به این که این مقاله یک نظرسنجی هفتگی از کاربران معمولی است، در ادامه نظرات کاربران را در این زمینه می خوانیم.

یکی از کاربران معتقد است که نرخ بروزرسانی تصاویر یکی ویژگی کاملا ضروری نیست و در حال حاضر تنها تبدیل به یک روند متغیر شده است. این کاربر بیان می کند که این گوشی تنها برای افرادی که به بازی با گوشی علاقه دارند مهم است و علاوه بر آن افرادی که برای فعالیت های گرافیکی از آن استفاده می کنند. تلفن هایی که تنها برای فعالیت های روزانه مورد استفاده قرار می گیرند به نرخ بروزرسانی بالا نیازی ندارند. یکی دیگر از کاربران اعلام کرده است که شرکت ایسوس در حالت تولید گوشی هایی با نرخ بروزرسانی ۲۴۰ هرتزی است. اگر این خبر درست باشد، این گزینه می تواند انقلابی بزرگ در صنعت گوشی های هوشمند به حساب آید.

یکی از کاربران اعلام کرده است که گوشی ایسوس نرخ بروزرسانی ۲۴۰ هرتزی را نمایش می دهد، در صوتیکه در واقعیت همان ۱۲۰ هرتزی است و تفاوتی مشاهده نمی شود. این کاربر در ادامه عنوان می کند که البته در گوشی ایسوس به خاطر نرخ برورسانی بالا، عمر باتری بسیار کوتاه شده است و همین دلیل به شدت کاربران را ناراحت کرده است. این کاربر عنوان کرده است که به زودی گوشی ZTE نوبیا رِد مجیک ۵G با نرخ بروزرسانی ۱۴۴ هرتزی به بازار عرضه خواهد شد.