حذف Samsung Galaxy A5 (2016) Galaxy A3 (2016) و Galaxy Tab S2 از لیست به روزرسانی های امنیتی ماهانه سامسونگ و افزودن Galaxy Fold ، Galaxy A50 و Galaxy Xcover 4s

سامسونگ سازنده گوشی کره جنوبی ، ضمن اصلاح لیست دستگاه هایی که از آنها با بروزرسانی های امنیتی پشتیبانی می کند ، (Galaxy A5 (2016) ، Galaxy A3 (2016) و Galaxy Tab S2 L / S Refresh را از این لیست حذف کرده است.

 

این شرکت Galaxy Tab A ۲۰۱۷ خود را از به روزرسانی های سه ماهه به قسمت “other”  اضافه کرده است که اساساً به معنای به روزرسانی آن است ، اما فعلا هیچ برنامه ی خاصی برای پیاده سازی این نوع به روزرسانی بر روی این تبلت ها اعلام نکرده است. نکته قابل توجه اضافه کردن سه مدل جدید و پرفروش به لیست دستگاههایی است که به روزرسانی های ماهانه امنیتی دریافت میکنند یا اقلا وعده ی دریافت این به روزرسانی ها برای این گوشی ها داده شده است : Galaxy Fold ، Galaxy A50 و Galaxy Xcover 4s که مورد آخر از لیست به روزرسانی های سه ماهه به این قسمت انتقال داده شده است که کاری عجیب و شگفت انگیز از سوی سامسونگ تلقی میشود.

Google  در سال ۲۰۱۸ ، به شرکت هایی که در زمینه ی تولید گوشی های اندروید فعالیت میکنند ، قول داد تا با آنها همکاری لازم را صورت دهد تا محصولاتشان به طور منظم بروزرسانی های امنیتی دریافت کند و مشکلی از این لحاظ متوجه کاربران نشود. قبل از مطرح شدن مشکل جدید اندرویدی ها گوگل حداقل دو سال بروزرسانی امنیتی برای گوشی ها ارائه میداد.

بعد از ترسی که باگ استیج فرایت برای کاربران اندروید به ارمغان آورد ، شرکتهای بزرگ تولید کننده گوشی های اندروید قول دادند بعد از این هر ماه یک بسته (پچ) بروزرسانی امنیتی برای محصولات خود ارائه دهند. ابتدا گوگل این پیشنهاد را به کاربران داد و پس از آن سامسونگ دومین شرکتی بود که به کاربران خود چنین قولی داد ، اما متاسفانه در چند ماه ابتدایی این شرکت کره ای به خوبی نتوانست به تعهدات خود در این زمینه جامه ی عمل بپوشاند.

با این وجود سامسونگ دو سال پیش لیست کوتاهی از دستگاههای را که قرار بود بروزرسانی ماهانه دریافت کنند اعلام کرد که در زیر آنها را آورده ایم :

گلکسی اس۵

گلکسی اس۶

گلکسی اس۶ اج

گلکسی اس۶ اج پلاس

گلکسی نوت ۴

گلکسی نوت اج

گلکسی نوت ۵

گلکسی تب اس

گلکسی تب اس۲

از این لیست گلکسی اس ۵ ، گلکسی نوت۴ و گلکسی نوت ۵ بعدا حذف شدند و طبق اخبار تایید شده ی امروز Galaxy Fold ، Galaxy A50 و Galaxy Xcover 4s به آن اضافه خواهند شد. البته از زمان آغاز این پروسه گوشی های زیادی به این لیست افزوده شده اند و سامسونگ رفته رفته مسئولیت خود را در این باره به نحو احسنت انجام داده است.

همان گونه که مشاهده میکنید ، این لیست فقط به پرچم‌داران ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این شرکت محدود گشته است و حتی نام گوشی های سری A، که گوشی‌های میان‌رده محبوب و پرفروشی به شمار می آیند ، در آن گنجانده نشده است. با این وجود آغاز این حرکت توسط سامسونگ به فال نیک گرفته شد و انتظار میرفت که طی چند ماه آینده دستگاه های بیشتری به این فهرست اضافه شوند. سامسونگ طی دو سال گذشته با افزودن تقریبا تمامی گوشی های تازه تولید شده ی خود به این لیست و ارائه ی اپدیت های به موقع به خوبی از پس این چالش نیز برآمد و خیال طرفداران خود در رابط با امنیت گوشی ها را راحت کرد.

حدود چهار سال پیش اخباری مبنی بر امکان نفوذ و هک کردن بیش از ۹۵۰ میلیون تلفن هوشمند و تبلت به واسطه ی نقطه ضعفی به نام Stagefright از طریق یک پیام چند رسانه ای MMS شایع شد و البته بعدا معلوم شد خبر از شایعه فراتر است و باید مشکل را جدی گرفت. دلیل این آسیب پذیری ظاهرا وجود کد های نا امن موجود در Stagefright ، که از اندروید ۲.۲ تا به آن زمان به عنوان کتابخانه چند رسانه ای سیستم عامل اندروید تقریبا در همه ی برند ها به حساب می آمد وStagefright در بسیاری از دستگاه های اندرویدی به کار گرفته شده بود، محققان عقیده داشتند، ۹۵ درصد از گوشی های اندرویدی موجود در جهان در معرض خطر قرار دارند و در این میان گوشی هایی که از سیستم عامل هایی قبل تر از اندروید jelly bean استفاده می کردند ، می توانستند هدف اول هکرها قرار گیرند. بر همین اساس سامسونگ اعلام کرد که به زودی فرآیند ارائه بروزرسانی های امنیتی برای اندروید را آغاز خواهد کرد.

به طور خلاصه، سامسونگ قصد داشت، مطمئن شود که با سرعت هر چه بیشتر باگ های سیستم عامل اندروید پوشانده شوند و بین این کمپانی و اپراتورها ههیچ گونه مشکل زمان بندی پدید نیاید. به گفته سامسونگ آنها گفتگوهایشان را برای جلوگیری از آلوده شدن گوشی ها و در اختیار گرفتن کنترل دستگاه ها توسط هکرها با اپراتورها انجام دادند و آماده رساندن بسته های بروزرسانی در کوتاه ترین زمان ممکن به دست کاربرانشان شدند. البته این برنامه در طرح اولیه به خوبی پیش نرفت و همان طور که در بالا ذکر کردیم ، سامسونگ در ابتدا فقط برای پرچم داران خود این امکان را فراهم ساخت که حتی آن هم نظم و توالی لازم را با خود به همراه نداشت. ولی رفته رفته با گسترده تر شدن همکاری با گوگل در این زمینه ، تقریبا تمامی گوشی های سامسونگ (مگر اینکه توسط شرکت از لیست خارج شده باشند) از بروزرسانی های امنیتی برخوردار هستند.

حامد باقری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *