اطلاعات جدید از سنسور بایر در دوربین سامسونگ سری گلکسی S11

در چند روز گذشته اطلاعاتی جدید از فناوری بایر ۱ به ۹ در سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی دوربین سامسونگ سری گلکسی اس ۱۱ لو رفته است که در این مقاله از وبلاگ فناوری دیجی تیپ تاپ به این مورد خواهیم پرداخت.

شرکت سامسونگ در حال حاضر با تلاش زیاد بر روی صفحات نمایشگر گوشی سری گلکسی اس ۱۱ کار می کند. طبق پیش بینی های صورت گرفته از سوی متخصصان این حرفه، ما در سال آینده با صفحات جدیدی از سامسونگ روبرو خواهیم شد که ما را شگفت زده خواهد کرد.

بایر ۱ به ۹ چیست ؟ برای محاسبه مقدار رنگ RGB (قرمز ، سبز و آبی) هر پیکسل، دوربین به چیزی که فیلتر بایر نامیده می شود احتیاج دارد. که برای اجرای آن یک فیلتر قرمز، سبز یا آبی را در بالای هر پیکسل قرار می دهد و این امکان را می دهد تا مقدار یک رنگ خاص را تشخیص دهد.

UniverseIce یکی از کاربران توییتری فاش کرد که گوشی سری گلکسی S11 دارای سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی با فناوری بایر ۱به ۹ است.

در توییتی جداگانه یکی دیگر از کاربران توییتری به نام لوکسر، طراحی گوشی سری گلکسی اس ۱۱ را به نمایش گذاشت. شرکت سامسونگ قصد دارد تا با ترکیب طراحی دوربین های گوشی های گلکسی سری M  و گلکسی سری A طراحی جدید به دست آورد و آن را در گوشی گلکسی سری S استفاده کند، طراحی که میتواند یکی از جالب ترین طراحی صورت گرفته در پست گوشی های موبایل باشد.

در مبحث ریاضیات به این نتیجه رسیده اند که دوربین گوشی موبایل با سنسور ۱۰۸ مگاپیکسلی میتواند خروجی عکسی معادل با دوربین ۱۲ مگاپیکسلی داشته باشد. با این حال ما معتقدیم که با وجود چنین پیکسلی، واضح ترین تصویری را که یک تلفن هوشمند تاکنون توانسته است ضبط کند، داریم. اندازه ی پیکسل های ترکیبی گوشی ها گلکسی سری M و A 2.4 میکرومتر است که البته این حداکثر اندازه ی آن ها می باشد.

اگر به دقت دوربین را بررسی نمایید متوجه خواهید شد که دوربین آخر از نوع پریسکوپ است. دوربین پریسکوپی از یک سیستم آینه ای استفاده می کند تا سنسور را به صورت جانبی در بدنه تلفن قرار دهد و طول کانونی را افزایش دهد. دوربین پریسکوپی به راحتی می تواند ۵ برابر بزرگنمایی نوری و ۱۰ برابر ترکیبی (نوری + دیجیتال) را بدون اضافه کردن قطعه اضافی به سنسور را اضافه کند.

به گفته لشستر برترین دوربین، دوربین واید است که با نور فرابنش کار می کند. این دوربین به عنوان دوربین اصلی گوشی سری گلکسی S11 شناخته می شود و در وسط قرار دارد و دوربین پریسکوپ در کنار آن قرار دارد و نقش لنزهای تله فوتو را بازی می کند. ما همچنین انتظار داریم که فلش و دوربین عمق سنج TOF (Time-of-Flight) در کنار آن ها در سمت راست قرار بگیرند و به حالت مخفی باشند.

دوربین ToF از نور مادون قرمز (لیزرهای نامرئی برای چشم انسان) برای تعیین اطلاعات عمق استفاده می کند. سنسور دوربین یک سیگنال نوری ساطع می کند، که به سوژه برخورد می کند و به حسگر باز می گردد. سپس زمان بازگشت نور اندازه گیری می شود و قابلیت فاصله اجسام از سنسور را فراهم می کند. این یک مزیت بزرگ نسبت به سایر فن آوری ها محسوب می شود، زیرا می تواند با یک پالس لیزر تنها مسافت ها را در یک صحنه کامل اندازه گیری کند.

 آیا به نظر شما دوربین سامسونگ اس ۱۱ پلاس و اس ۱۱ خواهد توانست انتظارات علاقمندان به گوشی های سامسونگ را برطرف کند؟