آشنایی با انواع رزولوشن در دوربین های تلفن همراه
آشنایی با انواع رزولوشن در دوربین های تلفن همراه

در حقیقت می توان گفت که رزولوشن انواع مختلفی دارد، از مهم ترین و جدیدترین آنها به FHD و QHD باز می گردد که در واقع می تواند دو کیفیت را در یک قاب نشان دهد.

تا چند سال گذشته کیفیت که برای صفحه نمایش و همچنین برای تصویربرداری از گوشی ها مشاهده می نمودید بسیار پایین بود. یعنی شما نمی توانید به راحتی عکسی مربوط به عکس های گوشی همراه خود را بردارید و تمامی جزئیات آن را بررسی کنید. این نشان از کیفیت پایین در آن زمان می دهد. اما در سال های اخیر به وضوح می توانید تصاویری را مشاهده نمایید که کیفیت آنها همانند یک دوربین  دیجیتالی است.

اولین تغییر در تبدیل به رزولوشن FHD و QHD

اولین تغییری که در این رابطه وجود دارد را می توانیم به گوشی سونی نسبت دهیم، زیرا این گوشی توانایی آن را داشته تا علاوه بر کیفیت های ذکر شده، نمایشگری از نوع   K 4 را نیز به توانایی نمایشگرهای خود بیافزاید. این توانایی به تنهایی برای گوشی سونی است که از سیستم اندروید بهره می برد و این سیستم در آن زمان به تازگی وارد بازار شد. این در حالی است که هنوز کیفیت مورد نظر در بازار مورد استقبال نبود.

وضوح تصویر را با QHD درک خواهید کرد!

در واقع یکی از بهترین کیفیت هایی که در حال حاضر وجود دارد به نمایشگرهایی اطلاق خواهد شد که این نمایشگرها می توانند وضوح را بالاتر از سایر گوشی ها به شما نمایش دهند. یعنی زمانی که تصویری را مشاهده می کنید یا زوم آن را فعال نموده اید دیگر نیازی نیست که نگران جزئیات باشید. هرچه نمایشگر شما بزرگ تر باشد این خصوصیت بیشتر به چشم خواهد آمد.

این نکته را فراموش نکنید که هرچه تصویر واضح تری در اختیار داشته باشید در نهایت میزان مصرف انرژی برای شما بیشتر خواهد شد. پس از آن مصرف شارژ هم بالاتر می رود. اما انجام هر نوع بازی در کیفیت بالا می تواند واقعی شدن تصاویر را برای شما تداعی کند. بنابراین برای این تغییر هم می توانید از صفحه نمایشی کمک بگیرید که کیفیت های بالاتری از حد معمولی دارند.

این نوع از کیفیت را معمولاً از طریق نمایشگرهایی ارائه می دهند که بزرگ تر از سایر نمایشگرها هستند. بنابراین این انتظار می رود که تراکم انواع پیکسل ها در آن بیشتر خواهد بود. زیرا در این صفحات بزرگ تر مدیریت کردن کیفیت هم بسیار سخت تر خواهد بود. 

تشخیص تراکم پیکسلی و تفاوت کیفیت ها

در واقع شما زمانی می توانید کیفیت های متنوع موجود را بررسی کنید که این کیفیت ها در فواصل مختلف بررسی شوند. به عنوان مال شما می توانید آنها را در فواصل سی سانتی متری یا حتی چهل سانتی متری هم مورد بررسی قرار دهید. حتی نمودار مربوط به تراکم هم می تواند به این معادله کمک شایانی داشته باشد. 

در صورتی که کیفیت مورد نظر به حالت فول اچ دی باشد شما می توانید از یک فاصله ی کوتاه و مشخصی تصویر با کیفیتی را مشاهده نمایید. بنابراین نباید انتظار یک معجزه را از گوشی تلفن همراه خود داشته باشید. اما جا دارد تا به یک خصوصیت مهم توجه شما را جلب نماییم که همیشه کیفیت نمی تواند رضایت شما را به دنبال داشته باشد، این امکان وجود دارد تا در برخی از جزئیات نتوانید آنچه را که باید از تصویر به دست آورید.

از نظر میزان مصرف باتری میتوانیم به یک عدد اشاره نماییم که آن هم استفاده حدود ۴۰ درصد خواهد بود. یعنی در کیفیت بالا به دلیل تفاوت در پردازش نیاز است تا شما باتری بیشتری مصرف نمایید که این بر روی هزینه های شما تأثیر منفی برجای خواهد گذاشت.